1 ~/Page/User/AdminHome.aspx
نام کاربری یا رایانامه
 
گذرواژه
 
گزارش سفر استانی آقای دکتر محمد حسین صادقی مشاور رییس صندوق نوآوری و شکوفایی به سمنان و شرکت در همایش تجاری سازی طرح های پژوهشی

همایش تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی با معرفی صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور دکتر محمد حسین صادقی (مشاور محترم رییس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور)، دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی (رییس پارک علم و فناوری استان سمنان و رییس هیات مدیره صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان)، مهندس مرتضی رحیمی (مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان) اعضای هیات علمی و مدیران دانشگاه‌های مطرح استان، مدیران شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری، اعضای اتاق بازرگانی و مدیران و صاحبان صنایع کوچک و بزرگ استان در طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (6 و 7 خرداد سال 1394) بر اساس جدول زمانبندی ارائه شده در محل سالن همایش­های پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار گردید.

1- جلسه اول ویژه رؤسا، مدیران و اساتید دانشگاه ها

در اولین جلسه همایش که با حضور پر شور و جمع کثیری از اساتید دانشگاه­های مطرح استان برگزار شده بود، آقای دکتر محمد حسین صادقی، مشاور رییس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور ضمن بیان این ‌که کشورهای اروپایی کارخانه‌های خود را که از تکنولوژی بالا برخوردار نیستند به خارج از کشور منتقل کرده و خودشان به دنبال اقتصاد مبتنی بر دانش رفته‌اند، چرا که تکنولوژی و دانش را بخشی از سرمایه خود می‌دانند، فرمودند: در شرایطی که کشور در آن واقع است، با خام فروشی نمی‌توان به رشد اقتصادی رسید و مشکل اشتغال جوانان بالاخص قشر تحصیل کرده را بدون توجه به نقش شرکت‌های دانش بنیان نمی‌توان حل کرد.

وی در پرسش  به این سوال را که «فناوری کجا باید تولید شود؟» را مطرح کرده و در پاسخ به آن فرمودند: دانشگاه‌ها باید در خط مقدم تولید تکنولوژی و تبدیل علم به ثروت قرار گیرند. چرا که این کار هم ارزش افزوده بالایی ایجاد می‌کند و هم برای قشر تحصیل کرده اشتغال ایجاد می‌نماید.

دکتر صادقی افزودند: دانشگاه‌ها باید مسیر خود را عوض کرده و اثربخشی خود را در اقتصاد افزایش دهند.

 

 

 

 

 

در ادامه این همایش، دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی، رییس پارک علم و فناوری استان سمنان و رییس هیات مدیره صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان در مورد ارتباط دانشگاه با صنعت توضیحاتی ارائه فرمودند و همچنین به عقد تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه شاهرود با پارک علم و فناوری اشاره کردند. ایشان مطالبی را نیز از تلاش‌های مجموعه پارک و صندوق پژوهش و فناوری برای تبدیل علم به عمل بیان فرمودند.

 

 

 

 

 

 

 

سپس مهندس رحیمی، مدیر عامل صندوق به رابطه خوب بین اساتید دانشگاه­ها و صندوق پژوهش و فناوری اشاره کرد و به بیان مزیت‌ها و خدمات متفاوت صندوق نسبت به بانک­ها و سایر موسسات مالی و اعتباری پرداختند. ایشان در ادامه صحبت­هایشان به خدمات ویژه صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان به جامعه دانشگاهی اشاره کردند که برخی از آنها در ادامه آورده شده است:

 • مشارکت جهت تجاری سازی ایده­های اساتید و دانشجویان
 • مشارکت مدنی پروژه­های اقتصادی
 • مشارکت جهت اجرای همایش­ها
 • مشارکت جهت چاپ کتاب
 • اخذ عاملیت پژوهشی جهت تسهیل در کارشناسی و واگذاری بودجه­های پژوهشی به پژوهشگران
 • برگزاری کارگاه­های آموزشی

در پایان این جلسه اعضای هیات علمی و مدیران دانشگاه‌های مطرح استان ضمن تشکر از آقای دکتر صادقی جهت زمانی که برای برگزاری این جلسه اختصاص داده ­اند،

موارد زیر را می­ توان مهمترین دغدغه­ های اساتید دانشگاه مطرح کرد

- تشکیل یک کارگروه جهت ارزش­گذاری طرح­ های دانش بنیان و اختراعات

- رونق ­گیری شرکت­ های فعال در زمینه تجاری سازی طرح ­های اساتید دانشگاه­ها، بدون ارتباط مستقیم اساتید

- وجود محدودیت­های موجود جهت دانش بنیان شدن شرکت­ها نظیر زمان سپری­ شده از تاریخ ثبت آنها و ...

 

2. جلسه دوم ویژه مدیران شرکت­های فناور و دانش بنیان

در ابتدا آقای دکتر صادقی به معرفی شرکتهای دانش بنیان پرداختند. ایشان افزودند که شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی و تعاونی که در زمینه «گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری» و «تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و خدمات در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده بالا» فعالیت می‌نمایند، شرکت یا مؤسسه دانش بنیان محسوب می‌شوند. تمامی شرکت‌ها می‌توانند دانش بنیان باشند به شرط آنکه پتانسیل فن آوری خوب، مرکز تحقیقات (R&D) قوی و انتقال تکنولوژی داشته باشند. خواه این تکنولوژی از خارج از کشور وارد و یا در داخل تولید شده باشد. شرکت‌های خارجی که با مدیران ایرانی باشند و بیش از 50 درصد سهام آنان نیز متعلق به مدیران بخش خصوصی ایرانی باشد و شرایط فوق را نیز داشته باشند جزء شرکت‌های دانش بنیان محسوب می‌گردند.

ایشان بیان نمودند علاوه بر توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و...، توسعه اقتصادی مقوله‌ای است که ما با آن روبرو هستیم و یک موضوع کلیدی برای کشور محسوب می‌شود. از اولویت‌های دولت در وضعیت اقتصادی کشور، تعامل سازنده با جهان و پیشرفت و توسعه کشور می‌باشد و توسعه اقتصادی تنها با پول و نفت رشد نمی‌کند بلکه مزیت عمده ما منابع انسانی با سواد تحصیل کرده است که دولت نسبت به این منابع انسانی دارای مسئولیت می‌باشد.

 ایشان سپس به تشریح آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری و اختراعات پرداختند و اهم فعالیت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی را به این شرح توضیح دادند:

 • برآورد منابع مالی مورد نیاز و تأمین آن از طریق منابع دولتی، بودجه‌های سنواتی، اخذ کمک، سود سرمایه‌گذاری و کارمزد تسهیلات، درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری وجوه مازاد صندوق و سایر منابع در راستای اهداف صندوق.
 • دریافت هر گونه تسهیلات و جلب مشارکت حسب مورد از بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری.
 • بررسی وضعیت مالی و اقتصادی شرکت‌ها و مؤسسه‌های دانش‌بنیان به منظور اعطای تسهیلات.
 • ارائه خدمات مالی و تسهیلاتی به شرکت‌ها و مؤسسات و فعالیت‌های دانش‌بنیان به صورت اعطای کمک بلاعوض و یارانه و تسهیلات کوتاه‌مدت و بلندمدت و ارائه خدمات ضمانت‌نامه‌ای به صورت مستقیم و غیرمستقیم.
 • مشارکت و سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در مراحل تجاری‌سازی طرح‌ها و فعالیت‌های دانش‌بنیان به صورت مستقیم و غیرمستقیم و نیز کمک مالی بلاعوض در این مورد.
 • شناسایی و انتخاب شبکه کارگزاری در ارائه خدمات مالی و تسهیلاتی و پشتیبانی صندوق.
 • کمک مالی و حمایت از نهادهای پشتیبان تجاری‌سازی نوآوری و فناوری و فراهم کردن خدمات توانمندسازی شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان.
 • مشارکت در تدوین سیاست‌ها و تعیین اولویت‌ها و مقررات مرتبط با اهداف صندوق در کشور و کمک به ساماندهی و هم‌افزایی حمایت‌های موجود در کشور.
 • نظارت بر مراحل تخصیص منابع صندوق به شرکت‌ها و مؤسسات و فعالیت‌های دانش‌بنیان.
 • همکاری با مؤسسات و نهادها و مجامع تخصصی داخلی و خارجی.
 • مدیریت بهینه منابع در اختیار به منظور حفظ ارزش سرمایه صندوق

در ادامه این جلسه، دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی، رییس پارک علم و فناوری استان سمنان و رییس هیات مدیره صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان حوزه فعالیت صندوق پژوهش و فناوری را استان‌های سمنان، گلستان، مازندران و گیلان عنوان کردند و فرمودند: شرکت‌های دانش‌بنیانی که برای تجاری‌سازی محصول خود به تسهیلات قرض الحسنه با نرخ سود %4 تا سقف 3000 میلیون ریال نیاز دارند، بهتر است از طریق صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان که عاملیت صندوق نوآوری و شکوفایی کشور در 4 استان ذکر شده می­باشد، اقدام کنند. این در حالی است که شرکت‌های دانش‌بنیانی که تسهیلات بیشتری نیاز دارند می‌توانند از سایر خدمات و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی با عاملیت صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان  استفاده نمایند.

در ادامه مهندس رحیمی به معرفی صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان پرداختند و اظهار نمودند: «صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان»، از جمله صندوق‌هاي غيردولتي پژوهش و فناوري است كه به منظور ايجاد زمينه‌هاي مشاركت و سرمايه‌گذاري بخش غيردولتي و حمايت كمي و كيفي از فعاليت‌هاي پژوهشي كاربردي- توسعه‌اي و فناوري و همچنين ارایه‌ی خدمات مالي ويژه و منحصر به فرد به كارآفرينان متخصص و نوآوران با حمايت دولت و پارك علم و فناوری استان سمنان مستند بر ماده 100 قانون برنامه سوم توسعه كشور (مكرر در ماده 45 قانون برنامه چهارم توسعه) و بر اساس مجوز كارگروه مربوطه، در سال 1391 تاسيس گرديد

در پایان جلسه دوم مدیران شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری پرسش‌های خود را از مشاور رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیرعامل و رییس هیات مدیره صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان مطرح کردند. ضمناً مدیر عامل شرکت سیگنال صاعقه کویر که از جمله شرکت­های دانش بنیان استان سمنان بوده و از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی از طریق عاملیت صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان استفاده نموده است، سرکار خانم اندوز مطالب ارزنده و مفیدی را بیان کرده و به مشکلات پیش روی شرکت­های دانش بنیان اشاره کردند. گزیده­ای از درخواست­های ایشان و سایر شرکت­های دانش بنیان به شرح زیر ارائه شده است:

1. زمان بروکراسی اداری جهت اخذ تسهیلات نسبتاً بالا می­باشد.

2. مشکل فراهم شدن ضامن معتبر و یا وثیقه ملکی برای اخذ تسهیلات

3. پایین بودن مقدار تسهیلات مصوب از میزان درخواست شرکت دانش بنیان که باعث ایجاد خلل در فرآیند تولید آن شرکت می­شود.

4. زمان تنفس در نظر گرفته شده جهت بازپرداخت تسهیلات اندک بوده و زمان بازپرداخت تسهیلات بسیار کوتاه می­باشد که احتمال عدم توانایی در بازپرداخت اقساط و شکست پروژه را افزایش خواهد داد.

5. در صورت امکان ترتیبی اتخاذ گردد که شرکت­ها بتوانند از چند خدمات مختلف صندوق نوآوری و شکوفایی به طور همزمان استفاده نمایند..

 

جلسه سوم ویژه مسئولین استان، اعضای اتاق بازرگانی و مدیران و صاحبان صنایع کوچک و بزرگ

آقای دکتر صادقی مشاور محترم رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور ضمن تشکر از استقبال خوب مدیران شرکتهای تولیدی و صنایع اظهار داشتند هدف ما شناسایی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور می باشد که واحدهای صنعتی و معدنی بتوانند از امکانات این صندوق استفاده نمایند. در ادامه همایش آقای دکتر صادقی به معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی پرداخته و فرمودند در اواخر 1391 آیین نامه اجرایی این صندوق تصویب و طبق آن صندوق نوآوری و شکوفایی کشور تاسیس گردید که هدف آن پیشبرد اقتصاد کشور به سمت اقتصاد مبتنی بر فناوری و دانش است.

آقای دکتر صادقی مهمترین عناوین خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی را به شرح زیر اعلام فرمودند:

 • عاملیت ارزیابی و نظارت
 • عاملیت ارائه تسهیلات
 •  عاملیت ضمانت نامه 
 • دریافت تسهیلات از صندوق
 • وام قرض الحسنه برای تولید نمونه‌های صنعتی و شرکت‌های پشتیبان تجاری سازی فناوری
 • تسهیلات میان مدت جهت فعالیت‌های پیش تولید صنعتی (پایلوت)
 • وام بلند مدت جهت فعالیت‌ها و طرح توسعه تولید صنعتی و انبوه
 • سرمایه در گردش
 • فروش اقساطی و لیزینگ
 • مشارکت مدنی در طرح‌ها و پروژه‌ها

ایشان در توضیح موارد ذکر شده یادآوری فرمودند که به جز مشارکت خطرپذیر، سایر موارد ذکر شده تنها به شرکت­های دانش بنیان تعلق داشته و در صورتی که هر شرکت سهامی خاص، تعاونی و ... بخواهد از خدمات یاد شده استفاده نماید، حتماً باید ابتدا از طریق سایت www.daneshbonyan.ir ثبت نام نموده و پس از اخذ مجوز دانش بنیان، از خدمات این صندوق استفاده نماید.

در ادامه جلسه مهندس مرتضی رحیمی، مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان، ضمن معرفی صندوق و فعالیت‌های انجام گرفته از بدو تأسیس صندوق تا حال حاضر، به بیان مزیت‌ها و خدمات صندوق پرداختند. خدمات و تسهیلات صندوق ویژه صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان جهت شرکت­های صنعتی(دانش بنیان و غیر دانش بنیان) به شرح زیر اعلام می­گردد:

1. تهیه طرح­های توجیهی فنی و اقتصادی (BP) جهت صنایع گوناگون معدنی و غیر معدنی

2. انجام مشارکت مدنی جهت اجرای پروژه­های اقتصادیبرگزاری دوره­های آموزشی مدیریت، مالی و... جهت ساماندهی مالی و مدیریتی صنایع و معادن مختلف

3. سرمایه گذاری و یا مشارکت در ایجاد، توسعه و بهبود فعالیت­های پژوهشی، فناوری، خدمات فنی و مهندسی، بازاریابی و تجاری سازیارائه مشاوره فنی، اقتصادی و بازرگانی و ... در راستای تجاری سازی نتایج تحقیقات و تقویت بنگاه­های دانش بنیان

4. برگزاری دوره­های آموزشی مدیریت، مالی و... جهت ساماندهی مالی و مدیریتی صنایع و معادن مختلف

5. ارائه خدمات برای ثبت پتنت و اخد استانداردهای داخلی و بین المللی

6. تهیه طرح­های اعتبار سنجی و طرح تجاری

7. ارائه خدمات در زمینه بازاریابی محصولات دانش بنیان و تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و اخذ نمایندگی این­گونه محصولات و خدمات

 

جلسه چهارم تحت عنوان شورای فناوری استان (اتاق فکر)

بعد از برگزاری سه جلسه ذکر شده، ظهر پنج شنبه، جلسه­ای تحت عنوان شورای فناوری استان (اتاق فکر) با حضور آقای دکتر صادقی، جناب آقای دکتر جلالی- رییس پارک علم و فناوری استان سمنان، جناب آقای دکتر فاتح- رییس دانشگاه شاهرود، آقای دکتر فیض- رییس بنیاد نخبگان، آقای دکتر نوروزی رییس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه شاهرود، آقای دکتر رحیمی- مدیرعامل سابق صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان، آقای دکتر راحتی- رییس حوزه ریاست پارک علم و فناوری استان سمنان، آقای مهندس رحیمی- مدیر عامل کنونی صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و مدیران عامل برخی از شرکت‌های بزرگ صنعتی استان در محل سالن برگزاری جلسات پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد.

در این جلسه به بررسی مباحث مطرح شده در طی جلسات برگزار شده، پرداخته شده و فرصت­ها و چالش­های موجود در مسیر پیشرفت و ترقی کشور از طریق رونق واقعی شرکت­ها و محصولات دانش بنیان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در پایان جلسه پس از بحث و تبادل نظر موارد ذیل مورد تاکید و تصمیم گیری قرارگرفت.

 1. به منظور حمایت و بررسی از طرح‌های دانش بنیان مقرر گردید جلسات شورای فناوری با دقت و قدرت فزاینده برگزار شود.
 2. مقرر گردید با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالای استان­های تحت پوشش عاملیت صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان، این صندوق از حمایت‌های ویژه‌ای از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور برخوردار گردد.
 3. مقرر شد نسبت به جمع آوری فهرست شرکت‌های بزرگ استان و معرفی به صندوق نوآوری و شکوفایی کشور اقدام گردد.
 4. تهیه و تدوین طرح­های بزرگ استانی از طریق ارتباط پارک علم و فناوری استان سمنان و دانشگاه شاهرود و صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و معرفی آن جهت اجرایی شدن هر چه بهتر و سریع­تر آن به صندوق نوآوری و شکوفایی کشور
 5. تلاش و ایجاد الزام برای شرکت­های صنعتی در برقراری ارتباط با اساتید دانشگاه­ها و جذب آنها و حرکت به سمت دانش بنیان شدن از طریق همکاری با اساتید دانشگاه­ها
 6. تلاش و انجام برنامه‌ریزی جهت وارد نمودن دانشگاهیان فناور به صنعت و افزایش جامعه فناور در دانشگاه‌ها
 7. برگزاری جلسه­ای جهت اجرایی نمودن موارد فوق از طریق صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان

 

بازتاب سفر دکتر صادقی به صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان

سفر آقای دکتر صادقی به شاهرود و برگزاری جلسات مختلف با اساتید دانشگاه­های استان، شرکت­های فناور و دانش بنیان و شرکت­های صنعتی، برای هر گروه بازتاب مختلفی را به همراه داشت:

الف) اعضای هیات علمی، اساتید دانشگاه و مسئولین دانشگاهی در اولین جلسه این همایش حضور داشتند و در چند زمینه برای همکاری و ارتباط با صندوق از خود علاقه نشان دادند:

1) حمایت از ایده‌های دانش‌بنیان اساتید از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی

2) تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی و استفاده از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی به ویژه برخورداری از تسهیلات VC در زمینه­های برق، مکانیک و معدن و IT

3) اساتید به منظور ترویج علم درخواست مشارکت در زمینه چاپ کتاب را از صندوق داشتند که این به نوبه خود فضای علمی کشور را پربار و راه توسعه را هموار می کند.

4) تشکیل کارگروهی جهت تعیین قیمت گذاری  اختراعات ثبت شده توسط اساتید و تاسیس مرکزی جهت فروش ایده­های تجاری آنها

ب) شرکتهای دانش بنیان نیز در زمینه­های زیر از خود علاقه بیشتری نشان دادند و خواستار پیگیری بیشتر موارد ذکر شده در زیر گردیدند:

1) برخورداری از تسهیلات قرض الحسنه جهت تجاری سازی محصولات اولیه تا حداکثر سقف این تسهیلات (سه میلیارد ریال)

2) تهیه طرح BP و استفاده از تخصص همکاران و مشاوران صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی

3) ترتیب دادن شرایطی جهت طولانی­تر شدن مدت استراحت و بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه

4) کاهش زمان پیگیری و کاستن از بروکراسی اداری جهت برخورداری از تسهیلات

5) تشکیل کارگروهی جهت اولویت بندی شرکت­های دانش بنیان برای اخذ تسهیلات

ج) صنعت‌گران استان نیز در زمینه های زیر علاقه بیشتری از خود نشان دادند. این علاقه در پیگیری­های انجام شده در موارد ذکر شده به روشنی مشخص می­باشد:

1) تهیه طرح BP و استفاده از تخصص همکاران و مشاوران صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی

2) تشکیل واحدهای R&D و تقاضا جهت معرفی اساتید با تجربه دانشگاه­ها و بهره­گیری از دانش آنها با همکاری صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی

3) تمایل شرکت­های صنعتی در تبدیل شدن به واحدهای دانش بنیان جهت برخورداری از معافیت­های مالیاتی

 

 

 

 

 

| نوشته محمد ادبی فیروزجایی | تاریخ ثبت 1394/03/10 - 11:25 | گروه اخبار صندوق | آخرین ویرایش 1394/03/10 - 11:25 | 0 نظر | 1991 بازدید |
0 نظر
آخرین نظر: ندارد
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
گزارش سفر آقای دکتر صادقی به استان سمنان